Projektujeme pasivní, nízkoenergetické, nulové, aktivní a plusové domy = stavby s minimálními provozními náklady a se zdravým vnitřním prostředím.
Upřednostňujeme použití přírodních ekologických materiálů a využití ekologických technologií. Využíváme  principy a prvky soběstačných domů. Domy optimalizujeme v programu PHPP a domy projektujeme pro dosažení dotací v programu Zelená úsporám. Jsme členy Centra pasivního domu.

Pasivní dům u Brna z přírodních materiálů

Pasivní dům u Brna z přírodních materiálů

Dodavatel, rok dokončení: Vala dřevostavby + svépomoc, ve výstavbě

Měrná potřeba tepla na vytápění: dle TNI: do 20 kWh/m2.rok.

Užitná plocha: 126,7m2

 

Architektonické řešení objektu:

Rodinný dům je řešen jako dvojpodlažní ekologická dřevostavba s pultovou střechou. Dispozičně obsahuje obývací pokoj s kuchyňským a pracovním koutem, ložnici a dva pokoje.  K domu je přisazena malá kolna.

Střecha je řešena jako zelená extenzivní střecha. Podél jižní fasády je průběžná terasa se slunolamem.

Stavební řešení objektu:

Nosná konstrukce stěn, stropu a střechy je z úsporných I nosníků. Obvodové stěny a střecha jsou izolovány slaměnými balíky. Všechny konstrukce jsou difúzně otevřené. Vzduchotěsnost je řešena pomocí desek OSB a hliněných omítek. Hliněné omítky budou na všech vnitřních stěnách. Fasáda je obložena přírodním modřínem v kombinaci s vápenohlinitými omítkami. Stavba je založena na pasových základech. Vnitřní příčky a střední zeď jsou provedeny z akumulačních vápenopískových bloků a nepálených cihel.

Vytápění a větrání:

Je použito řízené větrání s rekuperací vzduchu pomocí kompaktní jednotky  s malým tepelným čerpadlem a zabudovaným boilerem na teplou vodu. Na vytápění jsou osazena krbová kamna na dřevo.

Příprava teplé vody:

Teplá voda se připravuje v kompaktní jednotce.

Použité pasivní prvky :

Jsou použita okna určené pro pasivní domy s trojskly a s izolovanými rámy. Jižní fasáda je stíněná pergolou v kombinaci se žaluziemi.

Použité ekologické prvky:

Na pozemku je umístěná studna, ze které se odebírá pitná voda pro dům. Pro likvidaci splaškových vod bude použita čistírna odpadních vod. Na zahradě bude umístěno zahradní jezírko.


 

 

ATELIÉR ELAM - ING.ARCH. MOJMÍR HUDEC Pekařská 6,  602 00 BRNO   tel./fax: +420 543 234 510   e-mail: elam@elam.cz

Top