Projektujeme pasivní, nízkoenergetické, nulové, aktivní a plusové domy = stavby s minimálními provozními náklady a se zdravým vnitřním prostředím.
Upřednostňujeme použití přírodních ekologických materiálů a využití ekologických technologií. Využíváme  principy a prvky soběstačných domů. Domy optimalizujeme v programu PHPP a domy projektujeme pro dosažení dotací v programu Zelená úsporám. Jsme členy Centra pasivního domu.

Pasivní RD v Dědicích

Dřevostavba z přírodních materiálů,izolovaná slaměnými balíky a s použitím hliněných omítek.
Pasivní RD v Dědicích

Dodavatel, rok dokončení: Vala dřevostavby + svépomoc, 2012

Měrná potřeba tepla na vytápění: dle TNI: 20 kWh/m2.rok.

Užitná plocha: 119,6m2

 

Architektonické řešení objektu:

Objekt je řešen jako jednopodlažní dřevostavba ve tvaru L s pultovou střechou, orientovaná hlavním průčelím na jihozápad. Před průčelím e dřevěná terasa s pergolou.  Fasáda je obložená dřevem, vystupující obytná část je obložena cementotřískovými deskami v přírodní barvě a popnuta zelení.

Stavební řešení objektu:

Nosná konstrukce je provedena jako dřevostavba z úsporných vazníků  tvaru I, které jsou opláštěny deskami OSB a difúzními deskami. Vazníky tvoří uzavřené rámy tvořící podlahu, stěny a strop. Podlaha je nosná a je s instalační mezerou mezi podlahou a  terénem.

V celé konstrukci – v podlaze, stěnách a stropu je použito izolace ze slaměných balíků. Vnitřní příčky jsou z nepálených cihel a celý interiér má hliněné omítky.

Vytápění a větrání:

Jsou použity dva aktivní systémy – větrací rekuperační jednotka s velkým akumulačním zásobníkem a solární kolektory. Jednotka  zajišťuje větrání a vytápění objektu teplým vzduchem.  Dotápění je  krbovými kamny na dřevo  v obývacím pokoji.

Příprava teplé vody:

Teplá voda se odebírá z akumulačního zásobníku se solárním ohřevem.

Použité pasivní prvky:

Objekt má pasivní standard  izolací. Je použito špičkových oken s izolovanými rámy s trojskly. Jižní fasáda je stíněná přesahem střechy před letním přehříváním.

Další použité ekologické prvky:

Je použito přírodní jezírko, které je využito i na zachytávání dešťové vody.


 

 

ATELIÉR ELAM - ING.ARCH. MOJMÍR HUDEC Pekařská 6,  602 00 BRNO   tel./fax: +420 543 234 510   e-mail: elam@elam.cz

Top