Projektujeme pasivní, nízkoenergetické, nulové, aktivní a plusové domy = stavby s minimálními provozními náklady a se zdravým vnitřním prostředím.
Upřednostňujeme použití přírodních ekologických materiálů a využití ekologických technologií. Využíváme  principy a prvky soběstačných domů. Domy optimalizujeme v programu PHPP a domy projektujeme pro dosažení dotací v programu Zelená úsporám. Jsme členy Centra pasivního domu.

Pasivní dům v Olšanech

Pasivní rodinný dům netypického tvaru s využitím dřeva a přírodních
Pasivní dům v Olšanech

Dodavatel, rok dokončení: H.L.C. spol. s.r.o, 2012

Měrná potřeba tepla na vytápění: dle TNI do 20 kWh/m2.rok.

Užitná plocha: 118,7 m2

 

Architektonické řešení objektu:

Objekt je řešen jako jednopodlažní dřevostavba s dřevěným obkladem a pultovou zelenou střechou. Stavba je půdorysně řešena v  mírných obloucích tvaru písmene „S“ s orientací hlavní fasádou na jih. Podél celé jižní strany je průběžná terasa navazující na  obývací a jídelní část.  Proti  letnímu slunci jsou prosklené plochy chráněny přesahem střechy.  Ve východní části objektu je přístřešek rozšířen pro venkovní sezení na které navazuje  přírodní jezírko a objekt sauny. U vstupu na parcelu je otevřený přístřešek pro dvě auta se skladem.

Stavební řešení objektu

Dům je založen na provětrávané mezeře vytvořené podélnými pasy ze ztraceného bednění. Celá konstrukce objektu je řešena z  úsporných „I“ nosníků s izolací z foukané celulózy a s  konopnou tepelnou izolací. Vnitřní povrchy jsou z hliněných omítek v kombinaci se deskami z lisované slámy. Celý dům  byl  postaven z prefabrikátů zhotovených ve výrobně.

Vytápění a větrání:

Vytápění zajišťují krbová kamna na dřevo a pojistná přímotopná tělesa v jednotlivých místnostech. Větrání zajišťuje kompaktní rekuperační jednotka se zabudovaným malým tepelným čerpadlem. Rozvody  rekuperovaného  vzduchu jsou  provedeny  v podhledech.

Příprava teplé vody:

Teplá voda je  připravována malým tepelným čerpadlem v kompaktní větrací  jednotce, která je osazena zásobníkem na teplou vodu o objemu 180l.

Další použité ekologické prvky:

Přírodní jezírko je provedeno jako koupací jezírko


 

 

ATELIÉR ELAM - ING.ARCH. MOJMÍR HUDEC Pekařská 6,  602 00 BRNO   tel./fax: +420 543 234 510   e-mail: elam@elam.cz

Top