Projektujeme pasivní, nízkoenergetické, nulové, aktivní a plusové domy = stavby s minimálními provozními náklady a se zdravým vnitřním prostředím.
Upřednostňujeme použití přírodních ekologických materiálů a využití ekologických technologií. Využíváme  principy a prvky soběstačných domů. Domy optimalizujeme v programu PHPP a domy projektujeme pro dosažení dotací v programu Zelená úsporám. Jsme členy Centra pasivního domu.

Pasivní dům nad vodou

Pasivní rodinný dům, využívající stávající konstrukci bazénu pro přírodní koupací jezírko s ekologickou kořenovou filtrací.
Pasivní dům nad vodou

Dodavatel, rok dokončení: dokončeno, 2016

Měrná potřeba tepla na vytápění: dle TNI: do 20 kWh/m2.rok.

Užitná plocha: 111,5 m2

 

Architektonické řešení objektu:

Objekt je řešen jako samostatný jednopodlažní dům v tradiční zděné technologii s pultovou střechou. Střecha je řešena ve dvou úrovních. K objektu je připojen přístřešek na auto s kolnou. Dispozičně objekt obsahuje obývací pokoj s kuchyní a čtyři pokoje. Zázemí obsahuje koupelnu, WC, technickou místnost, šatnu a spíž. Z obytných místností jsou přímé výstupy na terasu. Terasa je částečně krytá přesahem střechy. Z terasy je schodiště  do suterénu a vstup do koupacího jezírka.


Stavební řešení objektu

Nosná konstrukce je provedena z plynosilikátových tvárnic o tloušťce  240mm s přídavnou kontaktní izolací  z polystyrénu Greywall o tloušťce  250mm. Střecha je provedena z příhradových vazníků s rozpětím na celou šířku budovy. Tepelná izolace z celulózy jee nafoukána do dutiny vazníků.


Vytápění  a vzduchotechnika

Budou použity dva aktivní systémy – větrací rekuperační jednotka a  solární kolektory.

Rekuperační jednotka  bude umístěna v technické místnosti a bude  s odděleným teplovodním dohřevem. Jednotka bude zajišťovat větrání objektu a základní vytápění.  Sociální  zařízení a prostor kuchyně bude napojen na odtah, přívod čerstvého vzduchu bude do obytných pokojů. Průchod vzduchu bude pod dveřmi bez prahů. V technické místnosti bude umístěn akumulační solární zásobník 615l. Solární kolektory budou umístěny  na střeše. Bude použito 3 ks solárních kolektorů.

Pomocný zdroj jsou krbová kamna na dřevo v kombinaci s ohřátým vzduchem z rekuperační jednotky a pojistnými přímotopy alternativně sálavými panely v  jednotlivých místnostech. V koupelně je použit elektrický sušák na ručníky a elektrická podlahová rohož.

Teplá voda

Je odebírána z akumulační solární nádrže. Nádrž má  dohřev  elektrickými vložkami. Je použito přímotopné sazby D45d s dodávkou v nízkém tarifu 20 hodin denně. Tuto sazbu budou využívat i ostatní elektrické spotřebiče domu.

Stínění

Okna jihozápadní fasády jsou stíněny venkovní dřevěnou konstrukcí. V oknech budou použity okenní žaluzie.


 

 

ATELIÉR ELAM - ING.ARCH. MOJMÍR HUDEC Pekařská 6,  602 00 BRNO   tel./fax: +420 543 234 510   e-mail: elam@elam.cz

Top