Projektujeme pasivní, nízkoenergetické, nulové, aktivní a plusové domy = stavby s minimálními provozními náklady a se zdravým vnitřním prostředím.
Upřednostňujeme použití přírodních ekologických materiálů a využití ekologických technologií. Využíváme  principy a prvky soběstačných domů. Domy optimalizujeme v programu PHPP a domy projektujeme pro dosažení dotací v programu Zelená úsporám. Jsme členy Centra pasivního domu.

Aktivní RD ve Svinošicích

Pasivní dřevostavba s použitím přírodních izolací připravená na instalaci fotovoltaiky
Aktivní RD ve Svinošicích

Dodavatel, rok dokončení: Svépomoc, 2011

Měrná potřeba tepla na vytápění: dle TNI: 20 kWh/m2.rok.

Užitná plocha: 131,1m2

 

Architektonické řešení objektu:

Rodinný dům je řešen jako přízemní ekologická dřevostavba s pultovou střechou. Dispozičně obsahuje obývací pokoj s kuchyňským koutem, ložnice a dva pokoje. V zázemí je šatna, koupelna, samostatné WC, technická místnost. K domu je přisazen přístřešek pro dvě auta s malou kolnou.

Střecha je v severní části zalomená pro umístění fotovoltaických panelů. Po osazení těchto panelů se dům stane energeticky plusový. Podél jižní fasády je průběžná terasa, která se rozšiřuje ve východní části u obývacího pokoje s kuchyní a slouží pro venkovní sezení s výhledem do krajiny.

Stavební řešení objektu:

Nosná konstrukce stěn a podlahy je z úsporných I nosníků, střecha je z příhradových vazníků. Stavba je založena na pásových základech s umístěním stavby na otevřeném odvětraném prostoru. Ve stěnách a podlaze je použito přírodních dřevovláknité izolace a ve střeše je izolace z foukané celulózy. Všechny konstrukce jsou difúzně otevřené. Vzduchotěsnost je řešena pomocí desek OSB. Fasáda je obložena přírodním modřínem Jsou použita okna určené pro pasivní domy s trojskly a s izolovanými rámy.

Vytápění a větrání:

Je použito malé tepelné čerpadlo vzduch –vzduch. Jako doplňkové vytápění je použit krb na biolíh a infrapanely. Stavba je připravena na instalaci fotovoltaických panelů na šikmé části střechy.

Použité pasivní prvky:

Jsou použita okna určené pro pasivní domy s trojskly a s izolovanými rámy. Jižní fasáda je stíněná přesahem střechy před letním přehříváním.


 

 

ATELIÉR ELAM - ING.ARCH. MOJMÍR HUDEC Pekařská 6,  602 00 BRNO   tel./fax: +420 543 234 510   e-mail: elam@elam.cz

Top